Francuska i Engleska odigrale su derbi D skupine na Europskom prvenstvu u 1. kolu u Donjecku. Iako je Francuska pokazala više, morala se zadovoljiti s jednim bodom. Završilo je 1-1.

11.6.2012.
15:15

Obje reprezentacije krenule su u utakmicu sa samo jednim isturenim napadačem. Kod Francuza je to bio Benzema, dok su krilne pozicije pokrivali Nasri i Benzema, dok je kod Engleza isturen bio Welbeck, a napadačke su role još imali Oxlade-Chamberlain, kojem je to bio tek drugi start u Gordom Albionu, te Young. Izbornik Engleske Roy Hodgson, dakako, u ovoj utakmici nije mogao računati na suspendiranog Waynea Rooneyja.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=o16IPgQIgkswAz0z Francuzi su od početka imali terensku inicijativu, ali su do prve prave prilike stigli Englezi u 15. minuti. Milner je s lijeve strane zaobišao francuskog vratara Llorisa, ali je promašio prazan gol. U 30. minuti, Englezi su se radovali vodstvu 1-0. Gerrard je odlično ubacio loptu iz slobodnog udarca s desne strane, a s pet metara je Joleon Lescott glavom zacucao loptu u mrežu. S intervencijom je zakasnio Alou Diarra, koji nije pokrio braniča Manchester Cityja. Da bi prvo poluvrijeme u potpunosti proteklo u znaku igrača aktualnog engleskog prvaka Manchester Cityja, pobrinuo se u 39. minuti Samir Nasri, koji je prizemnim udarcem u kut izvan kaznenog prostora svladao svog klupskog suigrača, vratara Engleske Joea Harta.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=2qxvoT7JOO640J4Q Francuzi su do izjednačenja mogli i četiri minute ranije, kada je Hart odlično zaustavio opasan udarac Diarre glavom. Dobio je Diarra novu priliku, nakon što mu je Ribery odbijenu loptu dodao glavom, ali je njegov drugi pokušaj iz još bolje pozicije, opet glavom, bio traljav, te je završio pored gola. Drugo poluvrijeme nije bilo tako sadržajno kao prvo. Francuzi su opet bili bolji, imali više loptu u nogama, ali onih pravih prilika koje se često nazivaju ''stopostotone'' nije bilo. Na kraju su i jedni i drugi djelovali kao da su zadovoljni rezultatom. Zadržali su svoje serije bez poraza u službenim, natjecateljskim utakmicama, Francuzima je ovo bila deseta takva uzastopna (šest pobjeda, četvrti remi), a Englezima deveta (pet pobjeda, četvrti remi). U međusobnim ogledima u natjecateljskim utakmicama, obje reprezentacije su ostale na po dvije pobjede, a ovo je bio treći remi. Sve u svemu, Francuzi su više napadali, pokazali su veću želju za pobjedom. Imali su prema službenoj UEFA-inoj statistici 61% posjed lopte, 15 udaraca u okvir (8 od njih blokiranih), a Englezi samo jedan jedini! Francuska je više zaslužila pobjedu, ali Englezi, premda nisu pokazali osobitu napadačku ambiciju, ipak imaju jedan bod na svom kontru.

Izbornik Engleza Roy Hodgson, nakon remija s Francuskom 1:1 u prvoj utakmici na Euru, pohvalio je redom sve svoje nogometaše za prikazano protiv velikih rivala.

"Mislim da smo prikazali dobar nogomet. Svi su učinili svoj maksimum kako bi parirali Francuzima, a djelovali smo dobro u oba smjera. Ponosan sam na svoje igrače, a i prije utakmice bio sam uvjeren da me neće razočarati. Igrali smo protiv jednog od favorita skupine, ali i cijelog natjecanja. Morali smo biti vrlo disciplinirani i na kraju sam zadovoljan rezultatom, a da je bilo sreće na našoj strani mogli smo i do drugog gola", rekao je Hodgson, a izbornik Francuske Laurent Blanc dodao:

"Mislim da moramo biti zadovoljni s bodom. Na početku smo bili previše bojažljivi, kao da nas je sputao pritisak. Nakon što smo primili gol, počeli smo bolje igrati. Uspjeli smo zabiti gol, to je dobra stvar. Englezima nije bilo lako s nama, mogli smo u drugom poluvremenu postići još jedan gol i pobijediti, iako nismo stvorili veliki broj prilika. Sve u svemu, neodlučeni ishod je pravedan i s njime možemo biti zadovoljni", ocijenio je Blanc.