Francuska je u Donjecku pobijedila Ukrajinu s 2:0, ali susret će se najviše pamtiti po nevjerojatnom nevremenu zbog čega je uslijedio prekid od čak sat vremena.

15.6.2012.
13:15

Donjeck. Stadion: Donbass Arena. Sudac: Kuipers (Niz)

Strijelci: 0:1 - Menez (53), 0:2 - Cabaye (56)

Ukrajina: Pjatov, Selin, Kačeridi, Mikhail, Timoščuk, Gusev, Jarmolenko, Nazarenko, Konopljanka, Ševčenko, Voronin

Francuska: Lloris, Debuchy, Rami, Mexes, Clichy, Cabaye, A. Diarra, Ribery, Nasri, Menez, Benzema Francuska ima četiri boda prije posljednje utakmice (utorak protiv Švedske) u skupini D. Ukrajina je, pak, ostala na tri osvojena boda protiv Šveđana, a njih još čeka ogled protiv Engleske. Dakako, treba se odigrati i drugi ogled 2. kola u ovoj skupini, sraz Engleza i Šveđana. Podsjetimo da je veliko nevrijeme u Donjecku i golema kiša koja se sručila na taj ukrajinski grad, prekinula utakmicu na sat vremena. Nakon samo četiri i pol minute igre nizozemski sudac Björn Kuipers je odlučio prekinuti utakmicu, jer su uvjeti na samom travnjaku, ali i cijelom stadionu, bili nemogući i opasni za igru.

Nakon manje od sat vremena utakmica je nastavljena, a publika na Donbass Areni je tražila novi uspjeh Ukrajinaca. No, vrlo brzo su se Francuzi postavili autoritativno na travnjaku i bili bolji od prve do zadnje minute. Postavila se Blancova momčad kao što se Španjolska postavlja prema suparnicima. Carinili su Francuzi loptu, ali treba priznati da nisu bili dosadni kao Del Bosqueovi igrači, te nisu obavili na tisuće kratkih dodavanja. Bili su konkretniji, barem u završnici, makar im se može spočitati loša realizacija.

szólj hozzá: France vs Ukraine 1:0 Menez Trebala je Francuska već na poluvremenu voditi s barem 2:0. No, u 29. minuti je Menez, sam na pet metara od vratiju, pucao ravno u Pjatova, dok je odličan udarac Mexesa glavom u 39. obranio ukrajinski vratar. Prijetila je Francuska i preko Riberyja, pa opet Meneza, ali domaća se mreža nije tresla. Ukrajinci su cijelu utakmicu koncipirali na kontre ili su, možda, bili prisiljeni na takvu igru zbog francuske dominacije. U takvoj konstelaciji snaga glavna je domaća prijetnja bio Andrij Švečenko koji je u 34. uputio 'bombu' iskosa, ali točno u vratara Llorisa, dok je ukrajinska živuća legenda zaprijetio i početkom drugog dijela, u 49. minuti.

szólj hozzá: France vs Ukraine 2:0 Cabaye I nakon toga se dogodila odluka. Francuska je postigla dva pogotka, unutar samo četiri minute. U 53. minuti su Ribery, Benzema i Menez kreirali lijepu i brzu akciju koju je okončao Menez pucavši ispod Selina, precizno u neobranjeni dio mreže. Već u 56. minuti je i Cabaye bio strijelac, lako probivši obranu Ukrajine koja ga nije zaustavljala na petnaestak metara od vratiju. Oba puta je asistent bio Karim Benzema. Iako su gubili 2:0 Ukrajinci nisu smogli snage za uzvrat, već je bliže novom pogotku bila Francuska. Cabaye je pogodio stativu, prijetili su Nasri i Benzema, te je na kraju završilo posve zasluženom pobjedom Francuza. Nikako se ne smije zaboraviti da je ovo bila 23 utakmica zaredom kako Francuska nije izgubila utakmicu. Posljednji su put posrnuli dalekog rujna 2010. godine od Bjelorusa. Francuski su nogometaši odigrali dobru utakmicu u Donjecku, u petak. Pobijedili su Ukrajinu 2:0 i tako sa četiri boda trenutačno predvode momčadi u skupini D Eura. Utakmicu su Francuzi riješili između 53. i 56. minute dvama pogocima, makar su i mnogo ranije, u više navrata, mogli matirati ukrajinsku obranu i suparničkog vratara Pjatova. Izbornik Laurent Blanc je bio zadovoljan nakon ogleda: "Moji igrači znaju da imaju potencijala. E, sada, to treba samo producirati na travnjaku. Danas su dosta dobro uspjeli u tome", rekao je Blanc i nastavio: "Naravno da nismo bili savršeni. Mogli smo biti i mnogo bolji, ali je najbitnije da napredujemo. Ovo je bilo mnogo bolje nego što smo igrali protiv Engleske. Bili smo okomitiji i izravniji. Nadam se da ćemo protiv Švedske otići još jedan korak naprijed u izvedbi. Zadovoljan sam", zaključio je izlaganje Blanc. Ukrajina - Francuska 0-2 (Menez 53, Cabaye 56) Švedska - Engleska (20.45) Redoslijed: 1. Francuska 4, 2. Ukrajina 3, 3. Engleska 1 (-1), 4. Švedska 0 (-1).