Englezi su po prvi put u svoj povijesti na velikim natjecanjima pobijedili Švedsku.

15.6.2012.
18:40

Bila je to utakmica s toliko puno uzbuđenja, da ih je teško i pobrojati. Parker je prvi zaprijetio u 7. minuti, ali je njegov dobar udarac Isaksson obranio. U 15. minuti mogao se Welbeck upisati u strijelce, ali je njegov udarac glavom otišao pored gola. U 20. minuti je Zlatan Ibrahimović pucao iz daljine, ali je Hart bio siguran.

Andy Carroll, Liverpoolov napadač koji je dobio povjerenje izbornika Roya Hodgsona u početnom sastavu, doveo je Englesku u vodstvo u 23. minuti. Gerrard je ubacio s desne strane, a njegov klupski suigrač iz Liverpoola je sjajnim udarcem glavom matirao Isakssona. Od zadnjih 20 golova Engleske u tom trenutku, Gordi Albion ih je 16 zabio u prvom poluvremenu.

szólj hozzá: England vs Sweden 1:0 Andy Carroll

Zlatan Ibrahimović bio je daleko najopasniji švedski igrač u prvom poluvremenu i gotovo jedina prijetnja Englezima u toj dionici. U 37. minuti, napokon smo vidjeli i jednu opasnost za Englesku od igrača koji se ne zove Ibrahimović, kada je Källström tukao snažno iz daljine, ali ipak malo iznad gola.

U nastavak su Šveđani krenuli daleko bolje. Inicijativa im se isplatila već u 49. minuti. Ibrahimović je iz slobodnog udarca tukao u živi zid, ali se lopta opet odbila do Zlatana koji ju je nekako sretno gurnuo do Olofa Mellberga, koji je iz blizine svladao Harta. Lopta se od Johnsona odbila u mrežu, pa je službeno upisan autogol Liverpoolovom braniču.

szólj hozzá: England vs Sweden 1:1 Mellberg

Ipak, Mellberg se upisao u strijelce deset minuta kasnije, u 59. minuti. Engleski igrači ostavili su ga potpuno samog na pet metara nakon slobodnog udarca, pa mu nije bilo teško glavom provesti loptu u mrežu.

szólj hozzá: England vs Sweden 1:2 Mellberg

Ulazak Thea Walcotta u 61. minuti umjesto Milnera bio je ključni trenutak utakmice. Walcott je svojom hitrinom unosio nemir u švedsku obranu. Što je važnije, bio je strijelac za izjednačenje i asistent za pobjednički gol Engleske!

U 64. minuti, Walcott je zabio za 2:2. Tukao je s više od 20 metara, lopta je išla po sredini gola, ali je Isaksson očito nije vidio od šume igrača ispred njega. Čak je i Arsenalov krilni napadač svojim govorom tijela sugerirao da je iznenađen što je zabio taj gol. Postao je šesta zamjena na prvenstvu koja se upisala u strijelce, ali i najbrža, jer je to učinio samo dvije minute i 56 sekundi nakon što je ušao u igru!

szólj hozzá: England vs Sweden 2:2 Walcott

U 78. minuti, Walcott je s desne strane napravio odličan prodor i ubacio nisku loptu, a 21-godišnji Danny Welbeck je velemajstorski poentirao leđima okrenut golu, jer je loptu okretom noge prenio u gol! Možda i najljepši gol dosada na Euru.

Šveđani nisu uspjeli inicijativu naplatiti s izjednačujućim golom. Naprotiv, u sudačkoj nadoknadi su mogli Englezi zabiti i četvrti. Opet je Walcott sjajno povukao kontru i poslužio Gerrarda, ali je kapetan Tri lava tukao ravno u Isakssona.

szólj hozzá: England vs Sweden 3:2 Welbeck

Engleska je prvi puta na jednom velikom natjecanju zabila tri ili više golova od Eura 2004. godine kada je svladala Hrvatsku s 4:2. Puni samopouzdanja i s Wayneom Rooneyjem, koji je odradio svoju suspenziju, Englezi će u 3. kolu na domaćine Ukrajince, u ogledu u kojem im je za prolaz u četvrtfinale dovoljan i jedan bod, dok će Švedska protiv Francuske igrati samo za prestiž, jer nokaut-fazu više ne može izboriti.