Blazersi i Lakersi u finalu Zapadne konferencije

Momčadi iz Portlanda i Los Angelesa put u finale prokrčili su s ukupnih 4:1 u međusobnim dvobojima s Utahom i Phoenixom.

17.5.2000.
22:45

Čelništvo NBA lige proglasilo je najboljeg obrambenog igrača sezone. Drugi put za redom taj naslov osvojio je Alonzo Mourning (Miami Heat). Nagradu mu je uručio nekadašnji centar Miamija Bill Russell. Mourning, član američke olimpijske reprezentacije koja će nastupiti u Sydneyu, dobio je 62 od mogućih 121 glasa. Na drugom je mjestu s 21 glasom ovogodišnji najkorisniji igrač lige Shaquille O'Neal (LA Lakers). O'Neal je i sinoć na petoj utakmici s Phoenixom dokazao svoje majstorstvo. Usprkos činjenici da nije igrao u posljednjoj četvrtini, O'Neal je ubacio 15 poena, zabilježivši i 21 skok te tri blokade, čime je zatvorio sve prilaze košu svoje momčadi. K tome su Lakersi igrali vrlo agresivnu obranu, katastrofa Phoenixa bila je neizbježna. Sunsi su se predali u već drugoj četvrtini, kada su gotovo svi njihovi šutevi prema košu završili negdje pored njega. Domaćini su dva puta napravili seriju 10-0 i na poluvremenu imali 26 poena razlike (49:23), na kraju stigli do pobjedničkih 87:65. Kobe Bryant postigao je 17 poena za Lakerse, Glen Rice dodao je 14, dok je kod Sunsa jedini do dvoznamenkastog broja poena stigao Todd Day zaustavivši se na brojci 10.
Utakmica u Portlandu bila je znatno izjednačenija. Veterani iz prve petorke Utaha imali su priliku izboriti produžetak, no u posljednjim sekundama završnice nisu uspjeli poentirati. Sedam sekundi prije kraja Scottie Pippen, kojeg je čuvao Bryon Russell, ostao je na trenutak sam i pogodio tricu kojom je postavio konačni rezultat, 81:79 za Portland. Sekundu i četiri desetinke prije kraja Russell, koji je ubacio 18 poena, najprije je loptu dodao Maloneu, koji mu je loptu vratio, ali je njegov šut završio daleko od koša. Pippen je bio prvi strijelac Blazersa s 23 koša, devet
skokova i osam asistencija, Sabonis je dodao 16 uz devet skokova, Wallace 11 poena. Karl Malone je bio prvi strijelac Jazzera s 27 poena i 11 skokova, Jeff Hornacek je dodao 10.