Prvo su ga u zraku dočekali migovi - pa je drugi put u osam godina sletio na srpsko tlo. Dolazak velikog kineskog vođe srpskom voždu politički je događaj godine u Srbiji. Xi Jinpinga je aerodromu dočekala cijela politička svita uz nezaobilazno srpsko kolo. Susret dvojice predsjednika i autoritarnih vođa potvrda je „čeličnog prijateljstva“ dvaju naroda….
“ Znate koliko sam puta od 2016. tražio predsjednika Xija da dođe u Srbiju? Pitao sam ga na razne načine, oči u oči, telefonom, pisao mu pisma. Ja sam ga 15 puta molio da posjeti Srbiju i ne mogu vam objasniti koliko sam sretan.” govori Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.
Toliko je Vučić sretan da će svom kineskom kolegi osobno točiti najbolja vina kao iskaz najvećeg poštovanja. Protokol kojim ga dočekuje dostojan je kraljeva….
“Kina i slične autoritarne države vole i drže do toga da manifestacije pa i njihovi dočeci prođu ovako s fanfarama i s lijepim i velikim zastavama i lijepim i velikim riječima. To je izraz diplomatskog poštovanja, ali to često može da ode i u karikiranje, ali tu smo gdje smo” – objašnjava politolog iz Srbije, Nikola Parun.
Videospotom XI se obratio i srpskoj javnosti. Napisao je i pismo radnicima željezare u Smederevu koja je u kineskom vlasništvu. Najavljuje novac i nova ulaganja, radnici ga dočekuju kao spasitelja…
“Kinezi dolaze i počinju investicije. Ljudi shvaćaju da postoji svijetla budućnost. Vidi se svjetlo na kraju tunela. “ velika očekivanja ima radnik iz željezare u Smederovu.
Srbija se nada i velikim ulaganjima u željeznice i pruge. Gradnji tvornice baterija, a Vučić čak zaziva i tvornicu letećih taksija. Puno toga se od velike kineske delegacije očekuje, pitanje je samo uz koju cijenu.
"Krediti koje Srbija uzima od Kine su ne baš povoljni i mnogo su povoljniji oni krediti koje imam priliku da uzmemo iz pretpristupnih fondova EU” objašnjava analitičar i politolog iz Srbije, Nikola Parun.
I dok je XI na turneji Europom, njegov i Vučićev prijatelj Vladimir Putin prisegnuo je na svoj peti mandat. Pred brojnom svitom, pa i Stevenom Seagalom poslao je poruku u kojoj najavljuje izgradnju multipolarnog svijeta.
“ Ne odbijamo dijalog sa zapadnim zemljama. Na njima je izbor hoće li nastaviti pokušavati obuzdati razvoj Rusije, nastaviti politiku agresije, kontinuiranog pritiska na našu zemlju godinama ili tražiti put do suradnje i mira.” poručuje novi - stari predsjednik Rusije, Vladimir Putin.
U prvi službeni posjet novog mandata Putin će ići baš kod Xija, ali kineski vođa nije došao na inauguraciju.
Naravno da Xi-ju nije bilo ni na kraj pameti da taj put povezuje s odlaskom u Rusiju jer bi to stvarno bila jedna velika poruka koju sigurno Europa i zapad ne bi dobro primio” smatra stručnjak za Kinu, Zvonimir Stopić.
Od Zapada i Europe Kina ima velike trgovinske koristi. I dok dio analitičara smatra da je XI odabrao posjet Vučiću i Orbanu zbog njihovih autoritarnih sklonosti – u pozadini su, kaže ostali, samo politički i ekonomski interesi.
“ Radi se o tome da se Kina u ovom trenutku primarno oslanja na svoje prijatelje, dakle zemlje s kojima je ona dugoročno u dobrim odnosima, s kojima nema nikakvih problema. “ zaključuje stručnjak za Kinu, Zvonimir Stopić.
U dvodnevnom posjetu koji budnim oko prati cijela Europa Vučić želi izvući maksimalno od Kine, a da pritom previše ne naljuti ni zapadne saveznike. Sjedenje na najmanje dvije stolice se nastavlja….