Raditi, putovati, učiti / Lako je biti digitalni nomad u Europskoj uniji, a još lakše putovati i naći takav posao ako ste Gen Z

Image

Mogućnosti slobodnog kretanja, naseljavanja i rada u okviru Euopske unije bitno su unaprijedile kvalitetu života građanima svih zemalja članica

17.5.2024.
13:06
VOYO logo

Ulazak u Europsku uniju uklonio je mnoge prepreke za mlade Europljane i otvorio mnoga vrata. Uspostavljanje i proširenje Schengenskog područja dodatno je učvrstilo i proširilo mogućnosti školovanja, studentskih razmjena, putovanja i volontiranja za mlade. Sve to dovelo je i do toga da Europska unija postane prilično privlačna destinacija za digitalne nomade. Razloga je mnogo, a digitalni nomadi navode nekoliko kriterija prema kojima biraju destinacije na kojima se žele zadržati i koje su pronašli upravo na području Europske unije.

Što traže digitalni nomadi kod izbora destinacije?

Važni kriteriji pri odabiru mjesta za boravak digitalnih nomada su troškovi života, vremenski uvjeti, lokalne cijene hrane, troškovi putovanja i dobro razrađen sustav javnog prijevoza te dobro razvijena i pouzdana Wi-Fi infrastruktura. Još jedan važan faktor za digitalne nomade iz Europske unije koji putuju po drugim državama članicama EU-a je taj što ne moraju plaćati roaming ako se žele služiti vlastitim mobilnim telefonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatno, digitalnim nomadima važno je i da svoje slobodno vrijeme mogu kvalitetno iskoristiti uživajući u prirodnim ljepotama, istraživanju kulturne i povijesne baštine, upoznavanju drugačijih kultura te dovoljno zabavnih sadržaja, cafe barova i klubova koji omogućavaju kvalitetan društveni život.

Zbog svega toga, Hrvatska i druge zemlje članice Europske unije već duže vrijeme prilično visoko kotiraju kao popularne destinacije među digitalnim nomadima, pogotovo digitalnim nomadima koji su i sami državljani drugih zemalja članica EU-a. Naime, dok digitalni nomadi koji su državljani trećih zemalja u Hrvatskoj mogu dobiti dozvolu boravka do godine dana ili kraće i ne mogu je produžiti, državljani članica EU-a mogu se slobodno kretati i vremenski neograničeno boraviti na teritoriju cijele Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raznolik izbor programa za pripadnike Gen Z generacije

Ako vas privlači stil života digitalnog nomada, Europska unija je pripremila brojne programe koje mlađim generacijama dodatno olakšavaju studiranje, putovanja, zapošljavanje ili volontiranje u drugim zemljama Europske unije. Sudjelovanje u takvim programima može vas pripremiti za način života digitalnih nomada i sve što takav lifestyle podrazumijeva.

Brojne mogućnosti mladima nudi i program Europske snage solidarnosti u sklopu kojeg se redovito objavljuju natječaji za angažmane u raznim područjima, od okoliša i zdravlja, do pružanja pomoći osobama u nepovoljnom položaju. Program mladima omogućuje uključivanje u projekte od važnosti za lokalnu zajednicu, stjecanje novih iskustava i razvijanje novih vještina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu je i mreža EURES koja povezuje poslodavce i tražitelje posla iz svih država članica Europske unije i tako pomaže mladima i onim malo starijima da pronađu posao iz snova u bilo kojoj zemlji EU-a.

Image

Još jedan od iznimno popularnih je program #DiscoverEU, inicijativa u okviru programa Erasmus+ koja mladim Europljanima omogućava istraživanje Europe i druženje s ljudima iz cijele Europe. Na program #DiscoverEU mogu se prijaviti mladi s navršenih 18 godina, a prijave su otvorene dva puta na godinu, u proljeće i u jesen. Kandidati koji uspješno završe proces prijave dobivaju besplatne propusnice s kojima mogu besplatno mjesec dana putovati Europom. Kako se u programu vodi računa o zaštiti okoliša i smanjenju ugljičnog otiska, glavno prijevozno sredstvo putovanja je vlak, no kako bi se omogućilo sudjelovanje što širem krugu sudionika, može se putovati trajektima, autobusima, a u iznimnim slučajevima čak i zrakoplovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje Europe željeznicom za mlade te općenito promocija putovanja željeznicom dio je mnogo šire inicijative Europskog parlamenta koji je kao jedan od svojih ciljeva postavio reviziju plana Europske unije za transeuropsku prometnu mrežu koja će riješiti postojeća uska grla, nadopuniti prometna rješenja i usavršiti prometnu povezanost diljem cijele Unije.

Iskoristite svoje pravo i izađite na izbore

Drugim riječima, Europski parlament podržao je reviziju plana EU-a za transeuropsku prometnu mrežu s ciljem stvaranja integrirane mreže željeznica, cesta, unutarnjih plovnih putova i kratkih pomorskih ruta povezanih strateškim lukama i terminalima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo ovakve inicijative pokazuju važnost aktivnosti samog Europskog parlamenta, jer kroz ovakve konkretne projekte pripadnici Gen Z generacije, digitalni nomadi, ali i svi mi ostali imamo mnogo više mogućnosti za obrazovanje, putovanje, zapošljavanje, stjecanje novih iskustava, poznanstava i osobni i profesionalni razvoj.

Ali ovakvi projekti otkrivaju nam i važnost našeg sudjelovanja na izborima za Europski parlament koji će se održati 9. lipnja. Svrha je demokracije omogućiti građanima sudjelovanje u procesu donošenja odluka koje utječu na njihov život i društvo. Baš iz tog razloga, svima nama je u interesu izaći na izbore i birati zastupnike koji će zastupati naše vrijednosti, zalagati se za zajedničke ciljeve te tako omogućiti društveni napredak i unaprijediti kvalitetu života svih građana Europske unije. Zato iskoristite svoj glas, nemojte dozvoliti da drugi odlučuju umjesto vas i izađite na izbore za Europski parlament!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Projekt je realiziran uz potporu Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Za objavljeni sadržaj isključivo su odgovorni autori / RTL.

FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo