Jeste li znali da roza britvica košta više nego ista takva plava? Brojni su proizvodi za žene, od šampona do sapuna, skuplji nego isti takvi za muškarce, a taj super pošteni fenomen zove se "pink tax". Amerikanci su izračunali da ga plaćaju na više od 800 proizvoda, i da su ženski u prosjeku 13 % skuplji nego muški. A neki, poput obične kreme za lice, 35 % skuplji.
Diskriminacija možda zvuči bezbolnije kada joj se doda epitet ružičasta, ali nema ništa ružičasto u činjenici da ćemo za ženske proizvode, koji imaju istu namjenu kao i oni za muškarce, platiti više.
Prema istraživanju američke tvrtke, koja se bavi financijskim savjetima, žene više plaćaju donje rublje, bluze, veste, hlače, traperice. Ružičasti porez primijetile su i Hrvatice.
Osjeti se na kozmetici
Razgovarali smo danas s brojnim ženama i djevojkama, kažu da nisu toliko ovu vrstu ekonomske diskriminacije osjetile na odjeći, ali gotovo svaka od njih osjetila ju je na kozmetici.
"Prvo što sam primijetila su žileti, kad su roze boje onda su automatski skuplji i četkice za zube sam isto gledala i mislim da to nije pošteno i onda ja osobno samo kupim ono što nije rozo. Osjećam diskriminaciju zato što ne vidim zašto bi nešto roze boje bilo skuplje. Stvarno mi to nema smisla", rekla je Saša Lena Grozdanov.
"Jesam na nekim proizvodima kao što su britvice i takve neke stvar, koje dijele i muški i ženski spol, a ne bi trebala postojat razlika između toga, a svakodnevno možemo naić na takve stvari", kaže Anja Tomić.
Mlade djevojke svjesne su da plaćaju više u odnosu na isti proizvod za muškarce. Barem se tako čini prema našoj anketi. Većina ih je upozorenja o tome vidjela na tik toku.
Kroz videe o toj nepravdi govore i muškarci, a iz brojnih komentara vidi se do kuda sve skupa ide, pa je jedna od korisnica tik toka komentirala da je kćeri kupila plavi bicikl, jer je rozi koštao 80 funti više. "Smatram da je to stvarno nepravedno. Ne kužim zašto nismo jednaki", pita se Lara Milavić.
Tisuću eura više na osnovne
Iz Udruge za ljudska prava i građansku participaciju kažu da žene godišnje na osnovne poizvode troše oko tisuću eura više, u odnosu na iste takve namijenjene muškarcima.
"Ništa bez političke volje i nekih političkih intervencija u zakon koji bi spriječio takvu vrstu ekonomske diskriminacije. Ali isto tako dobro je da mi kao potrošači i potrošačice budemo svjesni takvih praksi pa da eventualno s naše strane može krenuti neka vrsta pritisaka", rekla je Petra Čargonja iz Udruge Pariter.
Sve to na ono što je potpuno poražavajuće – brojne si žene ne mogu priuštiti uloške. "Menstrualne potrepštine, iako je snižen porez na 13 posto 2022. godine one i dalje ne spadaju u taj neki razred osnovnih životnih potrepština, koje u pravilu imaju pet posto poreza", rekla je Petra Čargonja.
Propustili ste RTL Direkt, a zanima vas Hit i RTG dana? Sve emisije gledajte i na platformi Voyo.